Čarověník je shluk zdeformovaných větví, které vyrůstají na jehličnatých nebo listnatých stromech vedle normálně rostoucích větví. V naší okrasné zahradě jsme zasadili mnoho známých druhů od různých sběratelů a spolupracujícího šlechtitele. Pro úspěšné pěstování čarověníků je podstatný správný výběr stanoviště. Nároky čarověníků na půdu a prostředí jsou stejné jako původní druhy dřevin, z kterých pocházejí. Díky malým rozměrům těchto dřevin nevyžadují čarověníky tak hluboké a živné půdy, proto je můžeme pěstovat ve skalkách, v zahrádkách a předzahrádkách, v korytech na terase, kde nebývá dostatečná výška zeminy. Je zde však několik pravidel, na která je nutné brát ohled. Bíle a zlatě panašované části jehličnanů jsou citlivé na popálení sluncem a namrznutí, proto je musíme vysazovat do chráněných poloh. Šedé a namodralé druhy se považují za více odolnější. Velmi choulostivé druhy není možné pěstovat jinak než v tranšeji, což je vyhloubený příkop, který je hluboký 2m , 2 – 4m široký , neomezeně dlouhý. Kdekoliv čarověník vysazujeme, dbáme na kvalitu půdy, způsob a termín výsadby, zálivku, hnojení a pravidelnou péči. Proti domácím mazlíčkům je chráníme různými odpuzovači, plašiči nebo elektrickými ohradníky.
Čarověníkům můžeme vybrat stanoviště kolem drobných staveb, vstupů do objektů a jiných architektonických prvků. Některé čarověníky mohou být vzrůstnější, bizarně rostoucí, proto na sebe upoutávají pozornost a mohou stát atraktivními zahradními dominantami. Čarověníky vznikají v důsledku napadení stromu parazitující rostlinou, houbou, virem, fytoplazmou, živočichem nebo genetickou mutací. Čarověníky vzniklé mutací je možné využívat v sadařství a okrasném zahrádkářství. Roubováním, řízkováním nebo generativním množením vznikla řada pěkných kultivarů. Jak jsme se s výsadbou popasovali u nás se můžete také podívat v časopise Můj dům.
Kunu je těžké dostat z jakéhokoli místa, kde se zabydlí. Speciálně vyvinutý koncentrát
pachové látky ji však vypudí zaručeně. Stačí, když se do biodegradabilních nosičů BIO10 nainjektuje koncentrát pachové látky
a následně se tyto nosiče rozmístí do míst, kde se kuna zdržuje.
Záchrana srnčat je založena na principu prevence aplikace Koncentrátu pachové látky PACHO-LEK® Stop srnčatům, který se injektuje do biodegradabilního nosiče BIO10.
Pachová látka na bázi pachu predátora signalizuje srně nebezpečí před přirozenými nepřáteli a hledá jiné místo pro kladení srnčat, i když se nebojí spásat trávu na této louce.
Biodegradabilní nosič injentovaný koncentrátem pachové látky působí až do doby senoseče. Je šetrný vůči životnímu prostředí, v půdě díky půdním mikroorganismům odbouratelný, tudíž nemusí se sbírat. Podle testování ČZÚ má hnojivé účinky.
Pro ochranu úrody se používá patentovaný biodegradabilní nosič pachové látky BIO10, který se na začátku vegetace plodin injektuje
koncentrátem pachové látky proti vysoké nebo černé zvěři. Nosič pachové látky se rozmístí ve vzdálenosti 30
m od sebe na plochu, kterou chceme ochránit před nájezdy zvěře, která by jinak způsobila velké škody.
Pachová zradidla PACHO-LEK® patří mezi světovou špičku ve své kategorii. Jedná se o koncentráty
pachových látek, které imitují pach predátorů a tím brání migraci zvěře přes komunikace, zvěř je ostražitá,
zpomalí svůj pohyb nebo se vrátí zpět.
Takto nainstalovaný pachový ohradník výrazně snižuje počet srážek zvěře s vozidly až o 90 %, za předpokladu, že se pachový ohradník pravidelně (max. do 3 měsíců) oživuje koncentrátem pachové látky proti vysoké nebo černé zvěři.
Proti okusu a vytloukání dřevin se užívá koncentrát pachové látky na vysokou zvěř. Doporučujeme jej pro lesní školky, ovocné sady, vinice a okrasné dřeviny. Účinnost koncentrátu pachové látky spočívá v umístění nosiče, pokud možno v ochranném pásmu 5 - 10 metrů od dřeviny. Koncentrát se injektuje do biodegradabilního nosiče BIO10, který je šetrný k životnímu prostředí a není škodlivý pro zvířata ani rostliny. Nosiče BIO10 je třeba umístit ve vzdálenosti 5 metrů od sebe.
Zlobí vás krtiny, které na zahradě rostou jako houby po dešti? Krtci sice nadělají nepořádek, ale na
druhou stranu provzdušňují půdu a likvidují mnoho hmyzích škůdců. Proto je nehubte, jen odežeňte!
Koncentrát pachové látky - krtek obsahuje pachovou látku, která krtka odpuzuje. Tato látka se injektuje do svitku dřevité vlny, který se umístí do otvoru po odstranění krtince. Po aplikaci pachové látky krtek takto ošetřenou plochu (zahrada, louka, golfová hřiště a další plochy) opustí.
Koncentrát pachové látky PACHO-LEK® - černá zvěř se osvědčil v boji s africkým
morem prasat. Díky koncentrátu pachové látky bylo možné území s prokázaným výskytem nákazy efektivně
ohradit a divoká prasata zadržet až do jejich úplného odlovení. Za tímto světově uznávaným výsledkem stojí
několikaleté zkušenosti v oboru.
V případě výskytu afrického moru prasat (AMP) na území České republiky vydá Státní veterinární správa přesné informace ohledně aplikace pachových ohradníků.